CommandCenter™-ohjausmonitori - GreenStar™, ISOBUS-työkoneiden ja useiden ISOBUS-näyttöjen liittäminen

HUOMIO:

RXA0098156
RXA0098156-UN-07NOV08

Valikkonäppäin

RXA0103918
RXA0103918-UN-02AUG10

Näyttö → Lisäasetukset → Usea näyttö

LX1053240
LX1053240-UN-05JUL11

Usean näytön tehdasasetukset

LX1053241
LX1053241-UN-05JUL11

A - Peruutuskuvake

F - Asettelujen tallennuksen ja näytön uudelleenkäynnistyksen kuvake

L - Asettelujen muutosten kuvake

M - Tehdasasetusten palautuksen kuvake

N - Traktorin järjestelmien pudotusvalikko

Järjestelmä on tunnistanut työkoneen.

Virheellisen käytön seurauksena työkone voi liikkua tahattomasti.

Ehkäise sivullisille aiheutuvat hengenvaaralliset onnettomuudet. Perehdy monitorin tapaan ohjata työkoneen toimintoja.

Perehdy huolellisesti työkoneen käyttöohjeeseen.

Tämä viesti ilmestyy näyttöön, jos järjestelmä on tunnistanut työkoneen dataväylään liitetyn työkoneen. Saadaksesi lisätietoja PEREHDY ISOBUS-DATAVÄYLÄÄN LIITETTYJEN TYÖKONEIDEN KÄYTTÖOHJEISIIN.

Eräissä tapauksissa voi olla tarpeen käyttää useampaa kuin yhtä ISOBUS-näyttöä. Tällöin CommandCenter™-monitori on aseteltava siten, että se tunnistaa toisen ISOBUS-näyttölaitteen ja pystyy toimimaan yhteydessä siihen.

Yleissuositukset:

  • Varmista, että virta-avain on asennossa POIS PÄÄLTÄ, kun näyttölaitteita tai työkoneita liitetään työkoneen dataväylään (ISOBUS).
  • Palauta asetukset tehdasasetuksiksi ennen ulkoisen ISOBUS-näyttölaitteen irrottamista.

Opas usean näytön sivun asetuksiin

GreenStar™-sovellukset

GreenStar™-sovelluksia ei voi käyttää samanaikaisesti kahden näyttölaitteen kanssa.

Alkuperäinen GreenStar™

Alkuperäistä GreenStar™-monitoria ei voi käyttää samanaikaisesti kahden näyttölaitteen kanssa.

HUOMAA: Kaikkien alkuperäisen GreenStar™-monitorin toimintojen katselu on mahdollista vain alkuperäisestä GreenStar™-monitorista, jos se on varustuksessa.

Työkoneiden dataväylän virtuaalipääte

Työkoneiden dataväylän virtuaalipääte voi olla käytössä kahdessa ISOBUS-näytössä.

  • Salli työkoneiden dataväylän nähdä ISOBUS-työkone CommandCenter™-monitorissa.
  • Estä työkoneiden dataväylää näkemästä ISOBUS-työkonetta jossain muussa ISOBUS-näyttölaitteessa.

HUOMAA: Toiminnon esiintymisen ruutu voi muuttua ISOBUS-työkoneesta riippuen. Tutustu ISOBUS-työkoneen käyttöohjeeseen.

Traktorin dataväylän virtuaalipääte

Traktorin dataväylän virtuaalipäätettä ei voi poistaa käytöstä. Säätö ei ole tarpeen.


ISOBUS-työkoneiden ja useiden ISOBUS-näyttöjen liittäminen ja käyttöönotto

  1. Paina valikkonäppäintä.

  2. Valitse jokin näyttö.

  3. Valitse lisäasettelujen kuvake.

  4. Valitse usean näytön kuvake. Usean näytön asettelusivu tulee näkyviin.

    Näiden asettelujen muuttaminen voi johtaa siihen, että työkone lakkaa toimimasta.

  5. Valitse asettelujen muuttamiseksi kuvake (L).

    HUOMAA: Kun asettelujen tallennuksen ja näytön uudelleenkäynnistyksen kuvaketta (F) painetaan, näyttö käynnistyy uudelleen ja uusi asettelu otetaan käyttöön.

  6. Asettele sivu haluamallasi tavalla ja valitse kuvake (F), jolloin asettelu tallentuu ja näyttö käynnistyy uudelleen.

    Jos haluat peruuttaa asettelun, paina peruutuskuvaketta (A). Näkyviin ilmestyy usean näytön asettelusivu.

Yksinäyttöinen tila: Muita ISOBUS-näyttöjä ei ole liitettyinä. GreenStar™ toimii GS3 CommandCenter™-monitorissa.

Jos työkoneen dataväylään yhdistettyä työkonetta ei näy GS3 CommandCenter™-näytössä, syynä voi olla, että työkone ei pysty tiedonsiirtoon GS3 CommandCenter™-monitorin kanssa. Tällaisessa tapauksessa tehdasasetukset on muutettava usean näytön asettelusivulla.

Jotta työkone pystyisi tiedonsiirtoon GS3 CommandCenter™-monitorin kanssa, traktorin järjestelmien pudotusvalikon (N) lukema 1 on vaihdettava lukemaksi 0. Muutos on vahvistettava painamalla asettelujen tallennuksen ja näytön uudelleenkäynnistyksen kuvaketta (F).

HUOMAA: Tämä valintamahdollisuus on näkyvissä vain asettelujen muutossivulla.

Useamman näytön tila: Kun ISOBUS-näyttö liitetään, kuljettajalle näytetään 90 sekunnin kuluttua viesti, jossa kerrotaan toisen näytön havaitsemisesta. Kuljettajaa pyydetään kääntämään virta-avain asentoon pois päältä ja uudelleen päälle. GreenStar™-järjestelmä toimii toisessa liitetyssä ISOBUS-näytössä.

Mukautetun näytön tila: Aina, kun kuljettaja muuttaa asetuksia usean näytön asettelusivulla, näyttö muuttuu mukautetun näytön tilaan. Jos mukautetun näytön tila on aktiivinen, kun ISOBUS-näyttö irrotetaan, GreenStar™-järjestelmä ei enää näy GS3 CommandCenter™-monitorissa.

HUOMAA: Työkoneen dataväylän valintaruudun on oltava merkittynä, jos on tarkoitus käyttää toista virtuaalipäätettä ISOBUS-työkoneen, vastaanottimen, SeedStar™ II:n tai muun sovelluksen näyttämiseen GS3 CommandCenter™-monitorissa.

ISOBUS-näytön irrotus: Valitse usean näytön asettelusivulta tehdasasetusten palautuksen kuvake. Tämä kuvake ilmestyy näyttöön vain, jos asetuksia on muutettu. Jos ISOBUS-näyttö on irrotettu, monitoriin ilmestyy siitä kertova viesti 90 sekunnin ajaksi käynnistyksen jälkeen. GS3 CommandCenter™-monitori kytkeytyy automaattisesti pois päältä ja jälleen päälle ja palautuu yksinäyttöiseen tilaan.

TÄRKEÄÄ: Älä irrota näyttöjä, ellei virta-avain ole asennossa POIS PÄÄLTÄ.

OULXA64,000274C-22-20120625