Ohjaamon jousituksella varustetut traktorit

HUOMAA: CommandCenter™ on (varustuksesta riippuen) käytettävissä joko ohjauspaneelin tai näytön avulla.

LX1053223
LX1053223-UN-27JUN11

LX1045854
LX1045854-UN-07FEB11

LX1053226
LX1053226-UN-27JUN11

LX1053227
LX1053227-UN-27JUN11

1 - Valikkonäppäin

2 - Jousitussivun kuvake

3 - Valintaruutu (AUTO pehmeä)

4 - Valintaruutu (AUTO keskikova)

5 - Valintaruutu (MAX)

D - Pikanäppäin (AUTO pehmeä)

E - Pikanäppäin (AUTO keskikova)

I - Pikanäppäin (MAX)

Paina näppäintä (1) ja siirry CommandCenter™-monitorin valikkoon. Siirry kuvakkeen (2) tai vierityspyörän avulla jousitussivulle. Jousitussivulla voit valita useita eri ohjaamon jousituksen toimintatapoja.

Valitse suoraan pikanäppäimillä (D), (E) ja (I) ohjaamon jousituksen vaihtoehdoista joko AUTO pehmeä (3), AUTO keskikova (4) tai MAX (5). Vastaava valintaruutu aktivoituu CommandCenter™-monitorissa.

Jos suunnanvaihtovipu siirretään asennosta N asentoon R tai F, ohjaamon jousituksen tason valvonta kytkeytyy päälle. Ohjausjärjestelmä siirtää ohjaamon jousitusta hiukan keskiasentoa kohti. Kun ajonopeus on 0,5 km/h (0.3 mph), ohjausjärjestelmä alkaa siirtää jousitusta keskiasentoon.


AUTO-asetus pehmeä (3)

Kun AUTO-asetus pehmeä on valittuna, perusjousituksen asetuksena on 0%. Ohjaamo on täysin jousitettu, mutta tämä asetus vähentää ohjaamon heilahtelun vastustusta ajettaessa.


Auto-asetus keskikova (4)

Kun AUTO-asetus keskikova on valittu, tehdasasetukset ovat käytössä. Tämä tarkoittaa 50% perusvaimennusta, mutta asetusta voi muuttaa lukemaan 30% ja 70% välillä. Ohjausyksikön uudelleenohjelmoinnin yhteydessä itse tehty asetus menetetään ja tehdasasetus (50% perusvaimennus) palautetaan.


MAX-asetus (5)

Kun MAX-asetus on valittu, jousitus on säädetty sen suurimpaan jäykkyyteen (100% perusvaimennus). Tätä asetusta voi käyttää esimerkiksi etutyökoneella työskentelyn yhteydessä ohjaamon "pomppimisen" vähentämiseksi.

Järjestelmä on säädetty jatkuvalle suurimmalle vaimennukselle. Ajomukavuus on pienempi kuin kahdessa auto-asetuksessa. Ajonopeuden ylittäessä 20 km/h (12.5 mph), perusvaimennus sopeutetaan samalle tasolle kuin keskikova AUTO-asetus (tehdasasetus tai itse tehty asetus). Kun ajonopeus on alle 15 km/h (9.5 mph), perusvaimennus palautuu automaattisesti asetukseen MAX (100%).

OULXA64,00027C7-22-20120622