Olej napędowy pochodzenia biologicznego

Biopaliwo (biodiesel) jest paliwem złożonym z monoalkilo estrów o długich łańcuchach kwasów tłuszczowych wytworzonych z olejów roślinnych lub tłuszczów zwierzęcych. Mieszanki biodiesla są złożone z biopaliwa i ropopochodnego oleju napędowego zmieszanych w odpowiednich ilościach.

Użytkownicy biodiesla w USA są intensywnie zachęcani do nabywania mieszanek biopaliwa od sprzedawców z certyfikatem BQ-9000 zaopatrujących się u akredytowanych producentów BQ-9000 (zgodnie z certyfikatem Krajowej Rady Biodiesla). Sprzedawców z certyfikatem oraz akredytowanych producentów można znaleźć na następującej stronie internetowej: http://www.bq-9000.org.

Jakkolwiek zalecane są mieszanki 5-procentowe (B5), mieszanki o zawartości do 20% (B20) biopaliwa w ropopochodnym oleju napędowym mogą być używane we wszystkich silnikach John Deere. Mieszanki biopaliwa do B20 mogą być używane TYLKO wtedy, gdy biopaliwo (biodiesel 100% lub B100) spełnia ASTM D6751 (US), EN 14214 (EU) lub równorzędną specyfikację. Należy oczekiwać 2% ograniczenia mocy i 3% ograniczenia oszczędności zużycia paliwa, gdy stosowane jest B20.

Zatwierdzone przez John Deere kondycjonery do paliwa zawierające dodatki w postaci detergentów/dyspergatorów są zalecane przy stosowaniu mieszanek o niskiej zawartości biopaliwa, ale wymagane w przypadku mieszanek B20 lub powyżej.

Silniki John Deere mogą również pracować na mieszankach biopaliwa powyżej B20 (do 100% biodiesla) TYLKO wtedy, gdy biopaliwo spełnia specyfikację EN 14214 (przeważnie dostępne w Europie). Silniki pracujące na mieszankach biopaliwa powyżej B20 mogą nie spełniać całkowicie wszystkich, odpowiednich uregulowań dotyczących emisji spalin. Należy oczekiwać 12% ograniczenia mocy i 18% ograniczenia oszczędności zużycia paliwa, gdy stosowany jest biodiesel 100%. Wymagane są zatwierdzone przez John Deere kondycjonery do paliwa zawierające dodatki w postaci detergentów/dyspergatorów.

Paliwo ropopochodne w mieszankach biopaliwa musi spełniać handlowe normy ASTM D975 (USA) lub EN 590 (UE).

Mieszanki biopaliwa do B20 muszą być zużyte w ciągu 90 dni od daty produkcji. Mieszanki biopaliwa od B21 do B100 muszą być zużyte w ciągu 45 dni od daty produkcji.

Należy zażądać świadectwa analizy od dostawcy paliwa, aby mieć pewność, że paliwo jest zgodne z powyższą specyfikacją.

Skonsultować się z dealerem John Deere w kwestii akceptowanych kondycjonerów do biopaliwa w celu poprawy warunków przechowywania biopaliwa oraz osiągów przy jego użytkowaniu.

Przy używaniu biopaliwa, trzeba codziennie sprawdzać poziom oleju silnikowego. Jeśli olej zaczyna być rozcieńczony paliwem, skrócić okres wymiany oleju. Patrz okresy międzyobsługowe dla oleju i filtra silnika wysokoprężnego, aby uzyskać więcej szczegółów odnośnie okresów wymiany oleju przy używaniu biopaliwa.

Przy używaniu mieszanek biopaliwa do B20, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Pogorszenie przepływu przy niskich temperaturach
  • Stabilność i warunki przechowywania (absorpcja wilgotności, utlenianie, wzrost mikroorganizmów)
  • Możliwe ograniczenie i zapchanie filtra (na ogół problem występuje przy pierwszym przestawieniu się na biopaliwo w przypadku używanych silników.)
  • Możliwy przeciek paliwa przez uszczelnienia i przewody
  • Możliwe ograniczenie trwałości podzespołów silnika

Przy używaniu mieszanek biopaliwa powyżej B20, należy wziąć pod uwagę również następujące aspekty.

  • Możliwe pokrycie nagarem i/lub zablokowanie wtryskiwaczy, powodujące stratę mocy i przerwy zapłonu, jeśli nie używa się zatwierdzonych przez John Deere kondycjonerów do paliwa zawierających dodatki w postaci detergentów/dyspergatorów
  • Możliwe rozcieńczenie oleju silnikowego, wskutek czego konieczne są częstsze wymiany oleju
  • Możliwa korozja instalacji wtryskowej paliwa
  • Możliwe tworzenie powłok i/lub zakleszczanie się wewnętrznych elementów
  • Możliwe powstawanie szlamu i osadów
  • Możliwe utlenianie termiczne paliwa przy podwyższonych temperaturach
  • Możliwe pogorszenie uszczelnień elastomerowych i uszczelek (przede wszystkim w starszych silnikach)
  • Możliwość tworzenia jednorodnych mieszanin z innymi materiałami (np. miedź, ołów, cynk, cyna, mosiądz i brąz) używanych w układach paliwowych i wyposażeniu do przenoszenia paliwa
  • Możliwa gorsza efektywność separacji wody
  • Potencjalnie wysokie poziomy kwasu w obrębie układu paliwowego
  • Możliwość uszkodzenia farby wystawionej na działanie biopaliwa

WAŻNE: Nieoczyszczony olej roślinny NIE nadaje się do stosowania w silnikach John Deere w żadnym stężeniu. Używanie go może spowodować awarię silnika.

DX,FUEL7-53-20071001