Informacje i wskazówki dotyczące dociążania ciągników z pojedynczymi oponami


Podstawowe definicje dotyczące dociążania

Obciążniki są dodatkową masą na ramie i/lub kołach ciągnika stosowaną w celu:

• Zwiększyć masę całkowitą oraz /lub

• Zmienić rozłożenie masy pomiędzy osią przednią i tylną (równowaga statyczna). Termin statyczna oznacza, że obciążenia przedniej i tylnej osi są określane w zaparkowanym ciągniku.

Statyczne rozłożenie masy pomiędzy przednią i tylną osią jest czasami określane mianem podziału masy. Wyrażone jest ono jako wartość procentowa całkowitej masy statycznej ciągnika jaka spoczywa na przedniej i tylnej osi. Przykładowo, jeśli na przedniej osi spoczywa 40% całkowitej statycznej masy ciągnika, ma on stosunek podziału masy 40/60. Procent obciążenia przedniej osi jest zwykle podawany na pierwszym miejscu w tym stosunku.

Właściwie wyważony ciągnik dla danego narzędzia (przyczepianego, zawieszanego lub pół-zawieszanego) posiada prawidłową masę całkowitą oraz równowagę statyczną dla tego typu narzędzia.


Główne zalecenia

Zalecana ilość obciążników, a szczególnie rozmieszczenie obciążników w dużej mierze zależy od zastosowanego narzędzia oraz prędkości roboczej.

Obciążniki są wymagane w celu:

1. Zapewnienia odpowiedniego obciążenia osi przedniej w celu uzyskania odpowiedniej sterowności i stabilności ciągnika w warunkach jego obciążenia siłą uciągu w pracach polowych oraz w transporcie polowym i drogowym.

2. Zapewnienia odpowiedniej przyczepności do ciągnięcia sprzętu wymagającego dużych sił uciągu.

3. Zapewnienia odpowiedniej równowagi przód-tył, w celu zminimalizowania skoków mocy w ciągnikach z mechanicznym napędem przednich kół.

4. Zapewnienia wystarczającego obciążenia osi tylnej w celu uzyskania przyczepności, hamowania i stabilności, w przypadku pracy z ładowaczem czołowym lub innym narzędziem zawieszanym z przodu.

Przy zmianie narzędzia lub osprzętu może być konieczna zmiana dociążenia ciągnika.

ZE59858,0000277-53-20100929