Kontrolowanie skoków mocy (ciągniki MFWD bez zawieszenia przedniego)

Skok mocy jest stanem, w którym ciągnik wykonuje silne odbicie lub podskok i/lub ruchy wahadłowe w płaszczyźnie podłużnej, podczas pracy z narzędziem przyczepianym z polową prędkością roboczą. Może to nastąpić podczas ciągnięcia sprzętu wymagającego średnich i dużych sił uciągu na luźnej, suchej glebie, lub na twardym podłożu oraz/lub podczas pracy pod górę. W wyniku tego ciągnik nie może utrzymać siły uciągu ze względu na utratę przyczepności, nierównomierną jazdę lub z obu przyczyn. Przeprowadzać regulacje tylko po upewnieniu się, że postępowało się zgodnie z zaleceniami dotyczącymi optymalnych osiągów z narzędziami przyczepianymi. Są to:

Nie więcej niż 35% na przedniej osi.

• Jeśli w tylnych oponach zastosowano dociążanie płynem, poziom napełnienia nie powinien przekraczać 40% (położenie trzonka zaworu na godzinie 4).

• Ciśnienie w przednich i tylnych oponach jest określone prawidłowo na podstawie statycznych obciążeń osi.

Następnie, jeśli skok mocy występuje:

1. Zwiększyć ciśnienie w przednich oponach o 0,4 bar (6 psi) i pracować ciągnikiem.

Jeśli skok mocy występuje nadal:

2. Zwiększyć ciśnienie w przednich oponach o kolejne 0,4 bar (6 psi) i pracować ciągnikiem. Należy dalej zwiększać ciśnienie w oponach do momentu uzyskania maksymalnie 0,4 bar (6 psi) powyżej maksymalnego ciśnienia znamionowego dla opon (wytłoczone na ściance bocznej opony). Zazwyczaj ciśnienie 0,4—0,8 bar (6—12 psi) powyżej ciśnienia znamionowego dla obciążenia przedniej osi wystarczy do skontrolowania skoku mocy.

Jeśli skok mocy występuje nadal:

3. Zdjąć wszystkie przednie obciążniki. Pozostawić to samo ciśnienie w oponach przednich, jak w poprzednim kroku i pracować ciągnikiem.

Jeśli skok mocy występuje nadal:

4. Napełnić przednie opony płynem do 75%. Ponownienapompować opony do maksymalnej wartości ciśnienia znamionowego i pracować ciągnikiem.

WSKAZÓWKA: W większości przypadków krok 4 nie będzie potrzebny w celu usunięcia skoków mocy.

ZE59858,000027D-53-20100929